H.E. Mr. Ryota Takeda

Minister | Ministry for Internal Affairs and Communications, Japan
[Education]
Mar. 2009
Completed the Graduate School, Waseda University
Mar. 1992
Graduated from the School of Humanities and Social Sciences, Waseda University

[Career]
September 2020

Minister for Internal Affairs and Communications
September 2019
Chairperson of the National Public Safety Commission;
Minister in charge of Administrative Reform
Minister in charge of Civil Service Reform
Minister in charge of Building National Resilience
Minister of State for Disaster Management
(the Second Reshuffled Fourth Abe Cabinet)
November 2018
Acting Chairperson, Research Commission on National Security, Liberal Democratic Party (LDP)
September 2017
Vice-Chairperson, Headquarters for North Korea's Nuclear Tests and Missiles, LDP
October 2016
Chief Vice-Chairperson, Headquarters for Overcoming Population Decline and Regional Revitalization, LDP
September 2016
Director, Committee on Audit and Oversight of Administration, House of Representatives
August 2016
Special Advisor to Secretary-General and Deputy Secretary-General, LDP
March 2016
Secretary-General, Federation of Diet Members for Promoting the Rugby World Cup 2019 in Japan
November 2015
Secretary-General, Research Commission for the Establishment of Sports Oriented Nation, LDP
September 2014
Director, Committee on Foreign Affairs, House of Representatives
September 2013
Deputy State Minister of Defense (the Second Abe Cabinet)
December 2012
Chairman, Committee on Security, House of Representatives
October 2012
Director, National Defense Division, LDP
January 2011
Chairperson, Federation of Fukuoka Prefecture LDP Branches
September 2010
Director, Public Speeches Division, LDP
October 2009
Director, Special Committee on Anti-piracy, Anti-terrorism and International Cooperation, House of Representatives
August 2008
Parliamentary Vice-Minister of Defense (the Reshuffled Fukuda Cabinet and Aso Cabinet)
January 2007
Director, Committee on Judicial Affairs, House of Representatives
November 2003
First elected as a member of the House of Representatives (Fukuoka 11th District)
April 1992
Served as Secretary to the House of Representatives member KAMEI Shizuka